Bezpieczna Szkoła - Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie

Biuletyn Informacji Publicznej

Bezpieczna Szkoła

 

Bezpieczna Szkoła

 

 

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży stanowi podstawowe zadanie przed którym stoją rodzice, nauczyciele oraz Policja.

 

Wraz z rozwojem dziecka i jego samodzielności musimy coraz bardziej liczyć się z koniecznością  wyposażenia go w  umiejętność  przewidywania  zagrożeń, unikania ich, a jeśli już zaistnieją - w zdolność do radzenia sobie z trudną  sytuacją.

 

Statystyki policyjne dowodzą, iż dzieci i młodzież ze względu na swoje predyspozycje psychofizyczne oraz wychowanie  w poczuciu  ufności  do  otaczającego je świata, coraz częściej stają się ofiarami jak i też sprawcami przestępstw.

Program w 2001 r. opracowano w Wydziale Prewencji  KWP w Poznaniu we współpracy z Kuratorium Oświaty, dyrektorami szkół, nauczycielami jak i rodzicami młodzieży szkolne. Jego celem jest prowadzenie szeroko rozumianej profilaktyki wiktymologicznej – uczenie dzieci i młodzieży unikania zagrożenia, a także edukacja rodziców i nauczycieli w zakresie promowania postaw pomagających w zachowaniu bezpieczeństwa.

                W ramach podjętej przez Policję współpracy z Kuratorium Oświaty w dniu 14 maja 2001r. został podpisany List Intencyjny pomiędzy Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu i Kuratorem Oświaty. W wyniku podpisanego porozumienia Komenda Wojewódzka Policji i Kuratorium Oświaty deklarują podjecie współpracy z Urzędem Marszałkowskim, a poprzez jednostki terenowe z samorządem lokalnym i instytucjami pozapolicyjnymi w zakresie współuczestniczenia w realizacji programu.

 


Program ten jest adresowany do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjów.

 

Założenia programu:

 

§          Promowanie  tematyki prewencji kryminalnej dotyczącej bezpieczeństwa dzieci w trakcie spotkań w szkołach oraz w ramach prowadzonych akcji profilaktycznych poprzez kampanie informacji medialnych.

§          Stworzenie jednolitych standardów bezpieczeństwa  dla wszystkich szkół poprzez wprowadzenie jednakowych form współdziałania Policji, szkoły i rodziców  zmierzających do wyeliminowania lub znacznego ograniczenia wszelkich zagrożeń.

 

Cele  programu adresowanego do dzieci:

 

§          Uwrażliwienie ich na możliwości pojawienia się  zagrożeń w drodze do i ze szkoły, w czasie zabawy i przebywania w domu.

§          Wskazanie na sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożeń.

§          Zwrócenie uwagi na umiejętności przewidywania skutków nieodpowiedniego postępowania i zachowania w różnych sytuacjach i miejscach.

§          Przedstawienie uczniom zakresu ich  odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych.

§          Wykształcenie umiejętności zwracania się o pomoc w przypadkach wystąpienia zagrożeń.

 

Cele programu adresowanego do rodziców i nauczycieli:  

 

§          Wzbogacenie wiedzy w informacje związane ze sposobami uczenia dzieci właściwego postępowania i zachowania , które pozwoli uchronić je przed staniem się ofiarą przestępstwa ze strony dorosłych lub nieletnich sprawców.      

§          Wprowadzenie jednolitego algorytmu postępowania rodziców i nauczycieli w przypadku ujawnienia ucznia - ofiary przestępstwa lub ucznia – sprawcy czynu zabronionego.

§          Przekazanie wiedzy dotyczącej praw  dzieci ofiar przestępstw i odpowiedzialności prawnej ucznia sprawcy czynu zabronionego.                                                         

 

Sposoby  osiągnięcia zakładanych celów:

 

§          Diagnozowanie stanu bezpieczeństwa na terenie szkoły w oparciu o informacje dyrekcji szkoły, rozpoznanie terenu przez dzielnicowego.

§          Organizowanie i przeprowadzenie szkoleń programowych przez specjalistów ds. nieletnich, dzielnicowych z nauczycielami oraz pedagogami szkolnymi.       

§          Uczestniczenie specjalistów ds. nieletnich i dzielnicowych w spotkaniach z rodzicami w szkołach.       

§          Współdziałanie instytucji i organizacji wspierających realizację programu w zakresie profilaktyki uzależnień.    

§          Wypracowanie odpowiednich form przekazu informacji pomiędzy Sądem Rodzinnym a Policją w sprawach dotyczących nieletnich sprawców czynów zabronionych oraz małoletnich pozbawionych właściwej opieki rodzicielskiej.       

§          Prowadzenie działań prewencyjnych  przez dzielnicowych i kuratorów sądowych m. innymi poprzez kontrolę miejsc zagrożonych, gdzie grupują się niepełnoletni, wspólne wizyty w domach podopiecznych podlegających kurateli sądowej.

§          Pozyskiwanie instytucji i organizacji pozapolicyjnych do współpracy w opracowaniu i wydaniu materiałów informacyjno– edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem  dzieci.                               

§          Współdziałanie w realizacji programu instytucji i organizacji działających na rzecz zapewnienia pomocy i bezpieczeństwa dzieciom.

 

Przedstawiciele szkolnej profilaktyki:

 

§          Dyrektorzy szkół

§          Wychowawcy klas

§          Pedagog szkolny

§          Uczniowie

§          Rodzice uczniów

§          Policja - Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP, asystent  ds. nieletnich, dzielnicowy

§          Instytucje i organizacje współdziałające na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

 

Metryczka

Data publikacji : 06.02.2013
Data modyfikacji : 29.11.2013
Podmiot udostępniający informację:
Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Monika Kołaska
Osoba udostępniająca informację:
Monika Kołaska KPP Pleszew
Osoba modyfikująca informację:
Monika Kołaska
do góry